MENU
Udostępnij Twitnij

Nowa firma w czasie epidemii? To ma sens

Gospodarka się zamyka, prognozy są coraz bardziej pesymistyczne. Czy to czas na myślenie o otwarciu własnego biznesu? Oczywiście!

Epidemia coraz bardziej odbija się na gospodarce. Firmy, które jeszcze wiosną egzystowały dzięki pomocy z budżetu państwa – dziś mają jeszcze większe problemy.
Ekonomiści prognozują spadek PKB w całym 2020 roku na ponad 3,5 procent, ale są też specjaliści jeszcze bardziej pesymistyczni.

Jak dziś założyć firmę?
To jeden z kluczowych tematów spotkania. Ekspertki wyjaśnią, jakie dokumenty są potrzebne – w zależności od branży, w której chcemy działać. Poradzą, jak można założyć działalność w stu procentach online, bez wychodzenia z domu. Dziś jest to możliwe, jeśli posiada się Profil Zaufany, ale czy można zrobić to, nie mając tego urzędowego "podpisu cyfrowego"?

Skąd wziąć pieniądze na start?
Są koszty, które ponosi każdy przedsiębiorca – w tym składki na ZUS. Ale początkowo można je zminimalizować – w sumie nawet przez pierwsze 2,5 roku. Ale nie wszyscy mogą z tego skorzystać – kogo nie obejmuje ZUS-owska ulga?

Poza ZUS są jeszcze podatki i kolejny dylemat przyszłego przedsiębiorcy – czy być VAT-owcem czy nie?

Czy płacić podatek liniowy czy według skali, a może dana działalność objęta jest ryczałtem?

Jak prowadzić księgowość, ile kosztuje księgowa i czy można jakoś te koszty – dla nowopowstałej firmy bardzo istotne – obniżyć?

Skoro wydajemy, zanim jeszcze zaczniemy zarabiać, to potrzebujemy gotówki. Dotacje z urzędu pracy, kredyty i gwarancje bankowe, a może wziąć lub pożyczyć od rodziny lub znajomych?
Które wyjście jest lepsze, które dostępne, a z którego lepiej zrezygnować na początku?

Każda z powyższych form pozyskania pieniędzy wiąże się z określonymi obowiązkami i formalnościami – trzeba złożyć dokumenty, oświadczenia, czasem nawet zapłacić podatek. Jak sobie z tym poradzić i czy warto (też finansowo) szukać pomocy u profesjonalnych doradców?

Po pieniądzach ważne są narzędzia
Jakie narzędzia cyfrowe są przydatne w prowadzeniu firmy, a jakie są koniecznością?

Sklepy internetowe pojawiają się dziś jak grzyby po deszczu, może warto podłączyć się do tego trendu? W jaki sposób zrobić to sprawnie, tanio i bezpiecznie?

Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas webinaru.

Czy w tak trudnym czasie warto myśleć o zakładaniu własnej firmy? Czy to dobry pomysł?

Na to pytanie odpowiedzi poszukają eksperci podczas webinarium organizowanego przez Money.pl i mBank w ramach strefy przedsiębiorcy, które zaplanowano na 30 listopada na godz. 18.30.

Zaproszeni goście:

Kamila Rowińska, certyfikowany master facilitator, trener i coach. Autorka oraz współautorka książek o tematyce biznesowej, w tym bestseller "Kobieta Niezależna".

Natalia Dobrowolska, menedżer Wydziału Klienta Firmowego. Na co dzień kieruje zespołem pasjonatów segmentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.