MENU
Udostępnij Twitnij

Problemy z płynnością w firmie? Skorzystaj z rządowych dopłat do odsetek

Nawet 3,5 mln zł mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii COVID-19. Kredyty obrotowe z 12-miesięczną dopłatą do oprocentowania dostępne są tylko do końca tego roku.

Tarcza antykryzysowa 4.0, której zapisy weszły w życie pod koniec czerwca, wprowadziła szereg zmian dla firm, w tym m.in. dotyczące większej kontroli przejęć, uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, ułatwień podatkowych czy w zamówieniach publicznych. Co ważne, w tarczy 4.0 znalazły się także dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów obrotowych.

Blisko 0,6 mld zł dopłat

Na dopłaty rząd przeznaczył 565 mln zł, co powinno pozwolić na zaciągnięcie kredytów na łączną kwotę ok. 32 mld zł. Limit wydatków na dopłaty w tym roku wynosi około 295 mln zł, a w przyszłym – 270 mln zł. Jednak wszystkie umowy kredytowe muszą być zawarte do końca tego roku.

Jak to wygląda w praktyce? Kredytów z rządowymi dopłatami udzielają banki komercyjne i spółdzielcze, które zawarły umowy o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (na stronie internetowej BGK, w zakładce "Pakiet pomocy" znajduje się lista wszystkich placówek).

Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości oraz podmiotów prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, a więc wytwarzających produkty rolne.

Do odsetek dopłaca BGK z Funduszu Dopłat do Oprocentowania (FDO). Maksymalna kwota dopłaty może wynieść 800 tys. euro, czyli ok. 3,5 mln zł.

Dopłaty (dla mikro-, małych i średnich firm w wysokości 2 punktów procentowych, dla pozostałych – 1 punkt procentowy) dotyczą kredytów obrotowych, a więc finansujących bieżącą działalność firmy. Wypłacane są maksymalnie przez 12 miesięcy od daty zawarcia umowy kredytu.

"Nie" dla dłużników

Wniosek o udzielenie kredytu, wraz z dokumentami potwierdzającymi utratę płynności finansowej przez firmę lub zagrożenie jej utraty, trzeba złożyć w banku, który udziela kredytu.

Na co mogą liczyć właściciele firm? Sprawdźmy na konkretnych przykładach. Przedsiębiorca z sektora MŚP, który weźmie 1 mln zł kredytu z dopłatą na 12 miesięcy i oprocentowaniem w wysokości 4 proc. w skali roku, otrzyma 20 tys. zł z BGK. Duży przedsiębiorca, który sięga po 100 mln zł kredytu – przy tych samych warunkach kredytowania – dostanie 1 mln zł dopłaty.

Wsparcie z FDO można łączyć z innymi programami, m.in. zaciągając kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych (w przypadku średnich i dużych firm) lub gwarancjami de minimis (sektor MŚP).

Dopłaty dotyczą również już zaciągniętych kredytów obrotowych, które przedsiębiorcy wzięli, będąc jeszcze w dobrej sytuacji, ale kryzys wpłynął lub dopiero wpłynie na ich kondycję finansową. Wystarczy o możliwość uzyskania rządowego wsparcia zapytać w banku.

Kredytu nie dostaną natomiast przedsiębiorcy, którzy zalegają z należnościami dla ZUS-u czy US-u. Dopłata wypłacana jest tylko do kredytów, które nie mają zaległości w spłacie.

Na co zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o kredyt z rządowymi dopłatami i co w przypadku, gdy firma nie będzie w stanie kredytu spłacić? Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszamy na webinarium "Czym jest tarcza 4.0?", podczas którego o kredytach z rządowymi dopłatami będzie mówił ekspert mBanku oraz Ligato Spory Podatkowe. Początek 16 września o godz. 18:30.

Relacja na żywo na stronie głównej www.wp.pl.

Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.